Выстаўка графікі Сальвадора Далі "Боская камедыя"

• 01.03.2018

З 1 сакавіка ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь пачынае работу выстава графікі Сальвадора Далі "Боская камедыя".

Значэнне "Боскай камедыі" Дантэ Аліг’еры для сусветнай культуры пераацаніць немагчыма. Пры гэтым не многія могуць пахваліцца веданнем кнігі і чытаннем тэксту. На выставе прадстаўлены ілюстрацыі "Боскай камедыі", створаныя Сальвадорам Далі да святкавання 700–годдзя Дантэ Аліг'еры. Гэтыя ілюстрацыі – унікальная магчымасць пазнаёміцца з несмяротнай кнігай Дантэ.

У 1965 году юбілейнае выданне "Боскай камедыі" Дантэ з ілюстрацыямі Сальвадора Далі убачыла свет. На працягу пяці з лішнім гадоў гравёр Раймон Жаке з асістэнтам ўручную выразалі да 3,5 тыс. дошак, якія былі знішчаны пасля друку тыражу. Сальвадор Далі асабіста кантраляваў працэс стварэння пласцін, правяраючы і сцвярджаючы кожную з іх. Праца над ксілаграфіямі была скончана ў 1963–м годзе, а годам пазней "Боская камедыя" з ілюстрацыямі Далі была здадзена ў друк.

З'яўленню графічных работ папярэднічала серыя акварэляў, якую італьянскі ўрад замовіл Далі ў 1951 годзе, да святкавання 700–годдзя Дантэ. Мастак працаваў дзевяць гадоў і стварыў па адной ілюстрацыі да кожнай тысячы радкоў паэта. Верны сваёй манеры, Далі не настае за тэкстам "Боскай камедыі", але ў апісаннях пекла, чысцілішча і раю яго больш за ўсё прыцягвае фантастычнае. Адрэагаваўшы ў канцы 1930–х гадоў на агульны паварот у бок класікі, мастак усё ж захаваў вернасць сюррэалістычнай вобразнасці і не адмовіўся ад прыёмаў, якія прынеслі яму вядомасць. Ён зноў карыстаецца сюррэалістычным слоўнікам, да стварэння якога прыклаў сваю руку.

Сто арыгінальных графічных работ паходзяць з прыватнай італьянскай калекцыі. Гравюры валодаюць колерам непераўзыдзенай якасці, максімальна набліжаюць графіку да жывапісу. Ілюстрацыі Далі "Боскай камедыі" прызнаныя лепшымі творамі мастака ў галіне кніжнай графікі і лепшымі ілюстрацыямі несмяротнай кнігі Дантэ. Каштоўным дадаткам выставы і калекцыі з'яўляецца тытульны ліст "Боскай камедыі" 1965 года выпуску з малюнкам шарыкавай ручкай і подпісам Сальвадора Далі.

Да выставы падрыхтавана суправаджальная праграма адукацыйнага характару, дзе спецыялісты раскажуць пра спадчыну Дантэ, адбудуцца чытанні "Боскай камедыі", прагляды фільмаў і лекцыі, прысвечаныя інтэрпрэтацыі кнігі ў іншых відах мастацтва, а таксама асобы Сальвадора Далі і працэсу стварэння ілюстрацый і іншыя сустрэчы.

Адрас: г. Мінск, вул.К.Маркса, 12

Тэл.: 327–43–22