Пра музей

Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь – адзін з найбольш папулярных музеяў краіны. У яго фондах захоўваецца самая вялікая музейная калекцыя ў Беларусі – гэта каля 500 тыс. адзінак захоўвання. У структуру Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь таксама ўваходзяць 5 філіялаў – Музей гісторыі беларускага кіно, Музей сучаснай беларускай дзяржаўнасці, Дом-музей І з’езда РСДРП, Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры Беларусі, Музей прыроды і экалогіі Беларусі.

Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь на працягу сваёй гісторыі неаднаразова змяняў назву. Свой пачатак ён бярэ з Мінскага абласнога музея, заснаванага ў 1919 г. У 1923–1930 гг. музей называўся Беларускім дзяржаўным і з’яўляўся цэнтральнай музейнай установай БССР, у 1930-я гг. – Мінскім сацыяльна-гістарычным, у 1941–1944 гг. – Мінскім гістарычным. У 1957 г. установа была адноўлена пад назвай Беларускі дзяржаўны гісторыка-краязнаўчы музей, а ў 1964 г. ён атрымаў назву – Дзяржаўны музей БССР. Пасля абвяшчэння незалежнасці Рэспублікі Беларусь, у 1992 г., музей быў у чарговы раз перайменаваны ў Нацыянальны музей гісторыі і культуры Беларусі. У 2009 г. установа атрымала цяперашнюю назву.

Асноўнымі напрамкамі дзейнасці музея з'яўляюцца: камплектаванне музейных фондаў, улік, захаванне і рэстаўрацыя музейных прадметаў, навукова-дапаможных матэрыялаў; стварэнне і адкрыццё часовых экспазіцый, мадэрнізацыя пастаянных экспазіцый філіялаў; вывучэнне, выкарыстанне і папулярызацыя музейных прадметаў, навукова-дапаможных матэрыялаў, правядзенне на іх аснове навуковых даследванняў, выдавецкай дзейнасці; экскурсійнае абслугоўванне наведвальнікаў музея, культурна-асветніцкая работа і культурна-адукацыйная дзейнасць, аказанне іншых платных паслуг насельніцтву; правядзенне і ўдзел у навукова-практычных семінарах і канферэнцыях, іншых мерапрыемствах у сферы музейнай справы (павышэнне кваліфікацыі, камандзіроўкі навуковага характару); арганізацыя міжнародных культурных праектаў; здзяйсненне метадычнай работы, аказанне кансультатыўнай дапамогі рэгіянальным музеям гістарычнага і прыродазнаўчага профілю.

Калектыў музея неаднаразова адзначаўся падзячнымі лістамі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь, Міністэрства замежных спраў Рэспублікі Беларусь, Міністэрства інфармацыі Рэспублікі Беларусь, Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь, Нацыянальнай камісіі Рэспублікі Беларусь па справах ЮНЕСКА, Мінскага гарадскога выканаўчага камітэта і інш.