24.08.2017 - Прэзентацыя дзеючай копіі друкаванага станка Гутенберга і макета Бібліі Францыска Скарыны

• 24.08.2017

Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь у юбілейны год кнігадрукавання ўяўляе дакладную дзейсную копію друкаванага станка Гутенберга, з'яўленне якога змяніла свет і свядомасць людзей, адкрыла ім шлях да самаўдасканалення і самаадукацыі.

Таксама шырокай грамадскасці прадстаўлены ўнікальны высокатэхналагічны макет Бібліі Францыска Скарыны, створанай першадрукаром у Празе ў 1517 годзе. Памер макета 1800х1400 см. Пры дапамозе сучасных тэхналогій прачытаць старонкі кнігі можна гартаючы іх рухамі рук у паветры. Для вырабу макета Дзяржаўным гістарычным музеем Расіі былі прадастаўлены сканы старонак арыгінальнага тэксту.

Дзякуючы асветніку і першадрукару Францыску Скарыне, кніга стала даступнай шырокім масам, а беларускае кнігавыданне ўзбагаціла не толькі еўрапейскую, але і сусветную культуру. Яго выданні адрозніваліся высокай якасцю, выкарыстаннем гравюр і арыгінальных шрыфтоў. Кожнае з іх стала жамчужынай сусветнай культурнай спадчыны.

Дзеючая копія друкаванага станка, вырабленая мастаком Юрыем Леанідавічам Сухавым на базе МУП «Мастацкі камбінат», зойме месца ў экспазіцыі Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь, дзе таксама будзе выконваць асветніцкую функцыю ў кантэксце новага часу.

г.Мінск, вул. К.Маркса, 12

тэл. 327 43 22