Прэм'ерны паказ "Прыстанак для мастака"

• 08.06.2017

ПРЫСТАНАК ДЛЯ МАСТАКА

(Дакументальны фільм пра беларускага мастака Мікалая Исаёнка)

Аўтары сцэнарыя, рэжысёры, аператары і прадзюсеры – Дзмітрый Зайцаў і Юры Елхаў.

Вытворчасць: Прадзюсерскі цэнтр «UNIVERS»

Хранаметраж – 27 хвілін.

Год вытворчасці – 2017 г.

Беларускі мастак, член Саюза мастакоў Беларусі Мікалай Исаёнак з'яўляецца адным з прадстаўнікоў рэдкага ў Беларусі накіравання ў жывапісу – імпрэсіянізму. Тэма яго творчасці – беларускі пейзаж, нацюрморт і жывыя кветкі. Яго настаўнікамі з'яўляюцца французскія імпрэсіяністы і беларускі мастак–класік Вітольд Бялыніцкі–Біруля.

Карціны Исаёнка знаходзяцца ў многіх галерэях свету, уключаючы «Трэццякоўку» і Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь. Іх можна купіць сёння на многіх еўрапейскіх аўкцыёнах. Калекцыянеры літаральна ганяюцца за палотнамі Мікалая Исаёнка, набываючы іх у вялікай колькасці.

Фільм «ПРЫСТАНАК ДЛЯ МАСТАКА» прымеркаваны да 70–годдзя Мікалая Іосіфавіча Исаёнка.

Пасля прагляду адбудзецца сустрэча з аўтарамі і (пры наяўнасці жадання публікі) паказ дадатковага відэаматэрыялу.

Уваход вольны.

* * *

УВАГА! Гэтым прэм'ерным паказам Музей гісторыі беларускага кіно завяршае цыкл профільных мерапрыемстваў у сваім кіназале, які адновіць працу толькі 1 верасня 2017 г., пасля рэканструкцыі.