Выстава лялек "Песня паўночных багоў"

• 20.04.2017

20 красавіка 2017 года а 15–й гадзіне ў Гасцёўні Уладзіслава Галубка адбудзецца адкрыццё выставы міфічных аўтарскіх лялек «Песня паўночных багоў».

Тэма праекта заснавана на скандынаўскіх сагах, славянскіх былінах, міфах і сказах. Міфы – гэта фантастычныя, сімвалічныя прадстаўлення пра багоў, духаў і легендарных герояў; звышнатуральныя сілы, якія тлумачаць паходжанне і сутнасць свету, прызначэнне чалавека, а таксама прычыны падзей і звычаяў. Яны існавалі ва ўсіх народах свету, кожны з якіх па–свойму тлумачыў навакольны свет, грунтуючыся на сваіх асновах, звычках, традыцыях і ведах. Міфалогія народа – гэта збор міфаў гэтага народа. Аднак міфалагічныя сістэмы некаторых народаў перасякаюцца адзін з адным, маюць падобныя міфы і вобразы, што сведчыць аб агульных каранях. Існуе нават тэорыя, згодна з якой вялікая частка міфаў узыходзіць да найстаражытнага племені арыяў.

Пры стварэнні вобразаў Багоў і Герояў Славянскага пантэона, мастакі – лялечнікі надаюць вялікую ўвагу, наколькі гэта магчыма, дакладнасці дэталяў, вывучэнню старажытных крыніц, культуры славян і скандынаваў.

Творы, прадстаўленыя на выставе, маюць арыгінальны і унікальны стыль. Яны эпічныя і чароўныя, ваяўнічыя і чуллівыя, гранічна «гістарычныя» і ў той жа час сучасныя.

Наведвальнікаў чакае шэраг прэм'ерных прац, аб'яднаных тэмай легенды, чараўніцтва і містыкі:

– праект Агнэс Арагонскай «Northern collection» (скандынаўскія богі Одзін, Локі, Тор і інш.),

– калекцыя «Лясная нечысць» вядомага майстра Ірыны Голуб–Чэхаўскай,

– чароўныя істоты Вольгі Котавай, а таксама акварэльныя астрапейзажы Сяргея Сочнева і многае іншае.

Работы мастакоў – лялечнікаў надзвычайныя не толькі з эстэтычнага пункту погляда, яны, безумоўна, дапамагаюць больш падрабязна пазнаёміцца з мінулым. Гэтую гісторыю не выкладаюць у школе – мала хто ведае, хто такі Вялес, Пярун ці Лада.

У рамках выставы будзе прадстаўлены цыкл лекцый па славянскай міфалогіі беларускага аўтара Аляксандра Аніскаўца. Дадзеная тэма старажытных містэрый практычна не даследавана ў айчыннай гісторыі, культуры, літаратуры і кінематаграфіі, таму, слухачоў чакаюць новыя адкрыцці ў гэтай цікавай вобласці. Адметнай рысай дадзенага цыклу лекцый з'яўляецца гарманічнае спалучэнне ў ім прозы і паэзіі. Што мы ведаем пра жыццё нашых старажытных продкаў? .. Кім яны былі, чым займаліся, ва што верылі, якое было іх духоўнае развіццё, чаму сёння мы ведаем пра сваю родную славянскую міфалогію нашмат менш, чым пра міфалогііі Старажытнага Рыма і Старажытнай Грэцыі? Адказы на гэтыя і іншыя пытанні прапануем пашукаць разам.

Лекцыі будуць праходзіць штотыднёва з 20.04. па 04.06.2017 г.

Пятніца а 15–й гадзіне, субота а 13–й гадзіне.

Колькасць месцаў абмежавана.

Папярэдні запіс абавязковы.