Выстаўка "Чарнобыль. Погляд з сучаснасці"

• 20.04.2017

20 красавіка ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адкрыецца выстава фатаграфій Уладзіміра Вараб'я "Чарнобыль. Погляд з сучаснасці".

26 красавіка 1986 году здарылася адна з самых страшных тэхнагенных катастроф чалавецтва – разбурэнне чацвёртага энергаблока Чарнобыльскай атамнай электрастанцыі. Прырода, як і многія людзі, прыняла на сябе важкі ўдар і каласальныя вынікі трагедыі. Заражаная радыяцыяй прырода Чарнобыльскага краю і Беларускага Палесся прыняла асаблівы, "містычны" шарм. Адлюстраваць драматычную патэтыку прыроды ўдалося беларускаму фотамастаку Уладзіміру Вараб'ю.

Фатограф Уладзімір Варабей нарадзіўся ў 1948 годзе ў вёсцы Навасёлкі Мінскай вобласці. Усё жыццё Уладзімір Варабей прысвяціў фатаграфіі. З 1984 па 1986 год Уладзімір прайшоў трохгадовы курс навучання ў Народным універсітэце фотамастацтва пры фотаклубе "Палессе". Уладзімір Варабей з'яўляецца ўдзельнікам і пераможцам міжнародных і нацыянальных конкурсаў, выстаў фатаграфіі. У мінулым годзе была арганізавана персанальная фотавыстава, прысвечаная пейзажным зарысоўкам беларускай глыбінкі ў г. Хайфа, Ізраіль.

Фотавыстава "Чарнобыль. Погляд з сучаснасці" паказвае вынік фотаэкспедыцый Уладзіміра Вараб'я, у якіх няма індустрыяльных ландшафтаў. Вашай увазе прапануюцца фотазамалёўкі лагоднай прыгажосці прыроды, якая пераадольвае вынікі чарнобыльскай катастрофы.

Выстава прысвячаецца памяці фотакарэспандэнта газеты "Савецкая Беларусь" Мікалая Бандарыка.

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Тэл .: 327 43 22, 327 48 27