Выстаўка "Поле кветак"

• 14.04.2017

14 красавіка 2017 г. у Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адкрыецца міжнародны выставачны праект «Поле кветак».

Назвай для гэтага праекта паслужыў аднайменны верш польскага паэта Чэслава Мілаша «Campo di Fiori» ( «Поле кветак»), напісаны ім у Варшаве ў момант паўстання ў яўрэйскім гета ў 1943 годзе. У апошні час зноў ужываюцца тэрміны і паняцці «генацыд», «фашызм», «рэжым», і гэта не проста рыторыка – гэта рэальнасць, якая знаходзіцца дзесьці побач з намі. Куратарская ідэя праекта не зводзіцца да мемарыяльнага Халакосту. Творы, выкананыя мастакамі ў розны час і ў розных медыя, уяўляюць сабой сюжэты, звязаныя з нацыянальным пытаннем, яўрэйскім бытам, сучасным светам талерантнасці і памяццю.

У рамках адкрыцця, куратар праекта Яўген Уманскі правядзе тур па выставе, у якім прымуць удзел мастакі Сяргей Браткоў (Украіна), Аляксандр Шабураў (Расія), Вячаслаў Мізін (Расія) і Міхаіл Гулін (Беларусь), а таксама адбудзецца гукавой перформанс маладых музыкаў з Калінінграда і Санкт–Пецярбурга Данілы Акімава (аналагавая электроніка) і Лізаветы Акбалькан (альт).

Арганізатары праекту: Балтыйскі філіял Дзяржаўнага цэнтра сучаснага мастацтва, Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь пры падтрымцы Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь.

Куратар: Яўген Уманскі (Расія).

Мастакі: Сяргей Браткоў (Украіна), Юрый Васільеў (Расія), Міхаіл Гулін (Беларусь), Рам Кацір (Ізраіль / Нідэрланды), Алег Касцюк (Расія), Аляксандра Мітлянская (Расія), Валерый Арлоў (Расія ), Ганна Рябашенка (Грузія), гурт "Сінія насы": Аляксандр Шабураў, Вячаслаў Мізін (Расія), Яўген Уманскі (Расія), Эліша Флоцер (Ізраіль), Карл Міхаэль фон Хауссвольф (Швецыя), Хуберт Чарапок (Польшча).

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Тэл .: 327–43–22, 327 48 27