Выставачны праект "Дарога да дрэва жыцця"

• 02.03.2017

2 сакавіка 2017 г. у Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адкрыецца выставачны праект беларускага дызайнера Надзеі Хімдзіят / Nadia Himdiat «Дарога да дрэва жыцця».

Гісторыя пра тое, як талент, памножаны на стараннасць, працавітасць, упартасць і ўпэўненасць у сваіх сілах, прывёў да стварэння паспяховай маркі HIMDIAT, якая займае адну з галоўных пазіцый у галіне дызайну.

Надзея Хімдзіят – член Беларускага саюза дызайнераў. Яна скончыла Віцебскі дзяржаўны тэхналагічны універсітэт, дзесяць гадоў працавала на дзяржаўным прадпрыемстве, супрацоўнічала з рознымі айчыннымі і замежнымі прадпрыемствамі, набыла велізарны вопыт у галіне праектавання і стварэння аўтарскіх калекцый адзення.

Удзел у міжнародных, рэспубліканскіх і рэгіянальных конкурсах і праектах, Тыднях моды з'явіўся моцнай падставай для тэарэтычных ведаў і добрай базай для стварэння ўласнай справы.

«Мода – гэта мая прафесія. Кожны дзень маё жыццё, як пасудзіна, напаўняецца новымі ідэямі. І я адчуваю бясконцае натхненне, калі дзялюся імі ».

Асноўны акцэнт выставы «Дарога да дрэва жыцця» зроблены на новую калекцыю з натуральнага лёну «Дрэва жыцця». Аўтарскія эскізы мадэляў розных гадоў, фатаграфіі творчага працэсу арганічна дапоўняць візуальны шэраг выставы.

Усе вырабы выкананы з традыцыйных беларускіх натуральных матэрыялаў: лён, бавоўна, шэрсць, натуральная скура, футра. Натуральны лён – любімы матэрыял мастака, з якім майстар працуе больш за 15 гадоў. У аўтарскай калекцыі выкарыстоўваецца унікальная ручная праца ў розных прыкладных тэхніках: роспіс па тканіне ў тэхніцы батык, аздабленне ажурным ручным вязаннем, вышыўка і інш.

Скрозь усю творчую ідэю стварэння адзення дызайнера Nadia Himdiat, чырвонай ніткай праходзіць мастацтва фатаграфіі. Кожную новую калекцыю аўтар імкнецца захаваць на фотаздымках, прыцягваючы да творчага працэсу прафесійных фатографаў па студыйнай або рэпартажнай здымцы. Таму экспазіцыю адзення і аксесуараў «Дарога да дрэва жыцця» арганічна дапаўняюць работы фатографаў калекцыйных вырабаў, створаных у розныя гады.

У рамках урачыстага адкрыцця выставы адбудзецца паказ калекцыі «Дрэва жыцця» з удзелам Нацыянальнай школы прыгажосці.

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Тэл .: 327 43 22, 327 48 27