Выстава "Час нямых зорак. Ад чорна-белага да чырвонага"

• 06.11.2016

З 6 лістапада 2016 г. да 15 студзеня 2017 г. у Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь пройдзе выставачны праект аб пачатку кінематографа ў Беларусі "Час нямых зорак. Ад чорна–белага да чырвонага".

Дадзены выставачны праект адкрываецца ў аб'яўлены ў Беларусі Год культуры. 2016 года з'яўляецца знакавым для кінамастацтва: 120 гадоў таму назад пачаў сваю гісторыю расійскі кінематограф, у гэтым жа годзе спаўняецца 90 гадоў першаму беларускаму фільму.

Выстава раскажа сучаснікам, як нараджаўся і развіваўся гэты від мастацтва ў нашай краіне, і чаму менавіта Беларусь згуляла такую значную ролю ў станаўленні сусветнага кінематографа.

Выстава ахоплівае перыяд ад пачатку ХХ стагоддзя да канца 30–х гадоў і адлюстроўвае першыя крокі развіцця сусветнага і беларускага кінематографа, надае ўвагу перавагам кінаглядачоў, папулярным жанрам, персаналіям акцёраў нямога кіно. Акрамя таго, будуць прадстаўлены матэрыялы, якія распавядаюць пра асаблівасці сістэмы кінапракату, будаўніцтва кінатэатраў. Асаблівая ўвага надаецца шляху развіцця "кінадумкі" ў цэлым і цеснай сувязі Беларусі з сусветным кінематографам. Праект адлюстроўвае паўнапраўную прыналежнасць Беларусі да адзінай ў той час кінапрасторы, паказвае знакамітых у кінаіндустрыі выхадцаў з Беларусі (заснавальнікаў Галівуду, вядомых акцёраў).

Пры падрыхтоўцы да выставы была праведзена вялікая даследчая праца, дзякуючы якой наведвальнікам будуць прадстаўлены унікальныя экспанаты з фондаў Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь, Нацыянальнага архіва Рэспублікі Беларусь, Літоўскага дзяржаўнага цэнтральнага архіва, Літоўскага архіва літаратуры і мастацтва, Беларускага дзяржаўнага архіва кінафотафонадакументаў, кінастудыі "Ленфiльм" , Нацыянальнай бібліятэкі Украіны і прыватных калекцый розных краін. Многія экспанаты будуць дэманстравацца ў Беларусі ўпершыню!

Выставачны праект уключаны ў афіцыйную праграму XXII Мінскага міжнароднага кінафестывалю "Лістапад".

Экспазіцыя ўключае: кінаафішы, фатаграфіі кінатэатраў таго часу, фатаграфіі культавых акцёраў, сапраўдныя карты і гістарычныя дакументы, газеты і часопісы з рэцэнзіямі і рэкламай фільмаў, кадры са здыманняў, старонкі з успамінаў удзельнікаў здымак і гледачоў, прадметы побыту, касцюмы і аксэсуары, якія ствараюць атмасферу пачатку XX стагоддзя.

У наведвальнікаў будзе магчымасць паглядзець нямыя фільмы з удзелам Асты Нільсэн, Полы Нэгры, Веры Халоднай, Бастэра Кітана, фільмы Белдзяржкіно, рэпрынты кніжак 1920–х гадоў аб кіназорках, а таксама паўдзельнічаць у інтэрактывах.

Куратары праекта Майя Кацнэльсон і Надзея Кухарэнка.

Пры падтрымцы:

• Мінскі міжнародны кінафестываль "Лістапад".

• Пасольства Літоўскай Рэспублікі ў Рэспубліцы Беларусь.

• Пасольства ЗША ў Рэспубліцы Беларусь.

• Samsung Belarus.

Мінск, вул. К.Маркса, 12