Выстава "Мастацтва папяровай выразкі"

• 15.06.2016

15 чэрвеня 2016 года ў 17.00 у Гасцёўні Уладзіслава Галубка адбудзецца ўрачыстае адкрыццё міжнароднага выставачнага праекта "Мастацтва папяровай выразкі", створанага пры падтрымцы пасольства Літоўскай Рэспублікі ў Рэспубліцы Беларусь.

У снежні 2015 года ў Вільні ў Нацыянальным музеі Літвы адбылася трэцяя міжнародная выстава "Сусветнае мастацтва папяровай выразкі – 2015", на якой былі прадстаўлены творы мастацтва лепшых майстроў Літвы, Расіі, Беларусі, Украіны, Польшчы, Малдовы, В'етнама, Кітая, Японіі, Германіі , ЗША, Мексікі, Швейцарыі. Выстава прадэманстравала яркія народныя традыцыі папяровай выразкі розных краін і новыя тэндэнцыі развіцця, а таксама пазнаёміла з сучасным мастацтвам выразання з паперы, дала магчымасць зносін майстрам розных краін.

Выстава "Мастацтва папяровай выразкі" прапануе на суд наведвальнікаў парадку пяцідзесяці работ сарака шасці аўтараў з дзевяці краін свету, прадстаўленых літоўскім аргкамітэтам.

Мастацкае выразанне з паперы – гэта тое, што аб'ядноўвае творчых людзей многіх нацыянальнасцяў і з'яўляецца адным з з'яў нашай агульнай традыцыі, якая сёння трансфармавалася ў мастацкае з'ява.

Шырокі ўздым цікавасці да набыткаў нацыянальнай культуры, характэрны для апошняга часу, выклікаў адраджэнне і развіццё многіх, практычна забытых, відаў народнага мастацтва і народных мастацкіх рамёстваў. І справа тут не толькі ў нашым ўсведамленні іх каштоўнасці, як арганічнай часткі нацыянальнай культуры, але яшчэ і ў неабходнасці падтрымліваць, адраджаць і развіваць мастацкую спадчыну нашых продкаў. Як аказалася, традыцыйныя мастацкія рамёствы зусім не "архаіка" ці музейны здабытак, а вельмі сучаснае з'ява, якое пры ўмелым, асцярожным, клапатлівым падыходзе арганічна і натуральна ўключаецца ў наш сучасны побыт.

Найскравай ілюстрацыяй гэтых працэсаў як раз і з'яўляецца папяровая выразка, якая мае ў нашай беларускай традыцыі аднаскладовую адмысловую назва – выцінанка. Сёння мы назіраем не проста адраджэнне, а імклівы ўзлёт, які літаральна за дзесяцігоддзе вывеў выцінанку ў шэраг найбольш папулярных відаў сучаснага народнага мастацтва. Пры гэтым прыкметна змяніўся і яе характар – ад досыць простых, сціплых ў мастацкіх адносінах вырабаў да высокадэкаратыўных твораў станковага характару.

Гасцёўня Уладзіслава Галубка

Адрас: г.Мінск, вул. Старавіленская, 14