Канцэрт "Спальваючы сэрца..."

• 15.03.2016

У яе жыцці было шмат страт, гора, музыкі, кахання, адзіноты. Яна была вялікім паэтам.

Ржавеет золото и истлевает сталь,

Крошится мрамор. К смерти все готово.

Всего прочнее на земле — печаль,

И долговечней — царственное слово.

Яна пісала пра тонкасць душы, пакуты сэрца, лёгкія крокі ў бальных туфліках – і пра пакуты, якія прайшоў народ, страшныя чэргі няшчасных людзей, якія жадаюць перадаць пасылкі зняволеным. Яе партрэты пісалі вялікія мастакі.

Гэты вечар у зале музея гісторыі тэатральнай і музычнай культуры прысвечаны Ганне Ахматавай. Яна нарадзілася ў той жа час, што і Чарлі Чаплін, Эйфелева вежа і "Крейцерова саната" Талстога. Яна была бліскучай перакладчыцай, незвычайнай жанчынай, пакінула след у сусветнай культуры, стала натхняльніцай і дарадчыцай многіх вялікіх літаратараў, такіх, да прыкладу, як Іосіф Бродскі. Аднойчы яна сказала, што спазнала Вялікую славу і вялікую нагану. І што гэта – як высветлілася – адно і тое ж. Яе звонкія, пластычныя, свежыя, меладычныя вершы перапісвалі (ды і сёння перапісваюць!) рамантычныя дзяўчыны, і яе вершаў баяліся, ад іх спрабавалі пазбавіцца, адгарадзіцца ўладныя людзі. У яе лёсе змяшалася, злучылася многае: мора лёсаў, вайна, ўдары, шчасце, вытанчаная лірыка – і грозныя акорды "Рэквіема", гэтага выкрывальнага і светлага дакумента лёсу краіны, у якой свае забівалі сваіх, а за музыку і паэзію пакаралі смерцю ... Яна засталася неспасціжнай і выдатнай, багіняй і зямной жанчынай, таямніцай мастацтва – і цудоўнай казачніцай, якая здолела апець зямную любоў у такіх дзівосных, ні з якімі іншымі ня параўнальных вершах.

Наш вечар – паданне аб Ганне Ахматавай. Музыка, якую яна любіла, пра якую так шмат усяго сказала, прагучыць у выкананні таленавітых беларускіх музыкантаў. У канцэрце прымаюць удзел кампазітар і піяніст Мікіта Бельцюкоў, кампазітар Аляксей Пілатаў, піяністка, лаўрэат некалькіх конкурсаў Алена Чекір, саксафаністка Аляксандра Дробыш, спявачка Юлія Меньшыкава. У праграме прагучаць творы Баха, Вівальдзі, Шастаковіча і інш.

Аўтар і вядучая – музыказнаўца, культуролаг Іна Шейхатовіч.

Уваход платны

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры

Адрас: г. Мінск, зав. Музычны, 5,

Штодня з 11.00 да 19.00,