Прэзентацыя перасоўнага выставачнага праекта "Беларусь і беларусы" у Пасольстве Рэспублікі Беларусь у Венгрыі

• 03.03.2016

2 сакавіка ў Пасольстве Рэспублікі Беларусь у Венгрыі (г. Будапешт) адбылася прэзентацыя перасоўнага выставачнага праекта "Беларусь і беларусы".

Выстаўка – першы перасоўны праект, які спрабуе дасціпнай мовай распавесці аб асноўных этапах гістарычнага развіцця Беларусі, даць кароткую характарыстыку культурным здабыткам, прадставіць беларускую нацыю як неад’емную частку сусветнай супольнасці, дапаможа зразумець што такое Беларусь і хто такія беларусы.

Беларусь – суверэнная краіна з тысячагад овым мінулым, са слаўнымі і драматычнымі старонкамі гісторыі. Яна беражліва захоўвае нацыянальныя традыцыі, натхняецца лепшымі здабыткамі сусветнай цывілізацыі і пераасэнсоўвае іх. Самым важкім багаццем краіны з’яўляюцца людзі. Беларусы – працавітая і разважлівая нацыя, з пачуццём свабоды і бязмежнай творчасцю. Беларусы славяцца сваёй гасціннасцю, шчырай душой і міралюбівым характарам.

Выстаўка "Беларусь і беларусы" складаецца з мабільных канструкцый, на якіх размешчаны высокаякасныя тэматычныя выявы, фотаздымкі прадметаў, дакументаў, невялікія тлумачальныя тэксты на беларускай і англійскай мовах. Змест падзяляецца на два тэматычныя комплексы, адзін з іх прысвечаны гісторыі Беларусі, другі – культурным здабыткам. Падаецца кароткі гістарычны агляд, які закранае асноўныя этапы (старажытнасць, першыя дзяржаўныя ўтварэнні, Вялікае Княства Літоўскае, Рэч Паспалітая. Расійская імперыя, Савецкая Беларусь, сучаснасць), раскрываюцца асаблівасці матэрыяльнай і духоўнай дзейнасці беларусаў.

Выстаўка разлічана на прэзентацыю гісторыі і культуры Беларусі за мяжой.

Арганізатар:

Тэхнічная рэалізацыя:

Цэнтр фатаграфіі

Навуковая кансультацыя:

Інстытут гісторыі Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі

Цэнтр даследавання беларускай культуры, мовы і літаратуры Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі

Адрас: г.Мінск, вул. К. Маркса, 12,

Штодня з 11.00 да 19.00