Канцэрт "Спальваючы сэрца..."

• 29.01.2016

Паэзія – хуткі і ёмісты спосаб выказаць думку, пачуццё. Сугучная кату хваляў, спеву птушак і музыцы, паэзія ловіць у бязмежным космасе самыя тонкія і неспасціжныя вібрацыі. Людзі, надзеленыя паэтычнай душой, нашмат больш шчаслівы і глыбей ўсіх іншых.

Паэты і знатакі паэзіі могуць ухапіць сонечны прамень, дабрацца да зорак і месяцовага дыска, сфармуляваць тое, што ніякая навука сфармуляваць не здольна. Зямныя захапленні і маркоты, пошукі адказу на вечныя пытанні, чараўніцтва прыроды, бязмернасць тайны быцця, любоў чалавечая з усімі яе прорамі і горнымі вяршынямі – усё гэта паэзія ўмее ўвасобіць і пазначыць. Ўзмах крылаў, пратэст супраць пошласці і банальнасці ... Свабодны палёт пачуцці і думкі ... Акіян чыстага ззяння ..

У Музеі гісторыі тэатральнай і музычнай культуры – лірычная гутарка аб паэзіі. Пра паэтаў. Праклятых і любімых, трагічных і чароўна надзеленых ўсёй гармоніяй свету. Тыя, хто любіць, таямнічыя, дзёрзкія, непрактычныя ў побыце і гісторыі. Вялікія. Ганна Ахматава з яе чароўнай музычнай паэзіяй, Барыс Пастэрнак, вершамі якога, як казаў Восіп Мандэльштам, можна "ўмацаваць дыханне, абнавіць лёгкія", гром і маланкі Марыны Цвятаевай, высокая мандельштамовская трагедыя ... Гэты вечар – апавяданне, навела, дыялог пра незнаёмцаў і вельмі знакамітых людзях. Пра тых, хто заплаціў душой, спакоем за празорчай радкі і старонкі жыцця. Пра тых, хто асвятляў сваім ззяннем любы змрочны лабірынт. Аб вандроўніках і летуценніках. "Як святлаценю пакутнік Рэмбрант, я глыбока сышоў у знямелы час ...". "І гэта ўсё любоўю несмяротнай назавуць" ... "Быць знакамітым брыдка". Што ні радок – то акорд мудрасці. Хупавы і празорлівы. У мелодыю верша натуральна і светла ўплятаецца музыка, яна ж самая блізкая сястра паэзіі. У гэтай паэтычнай размове будзе і яна, як жа без музыкі? У праграме прымае ўдзел малады і вельмі таленавіты беларускі кампазітар і піяніст Мікіта Бельцюкоў.

Аўтар і вядучая – культуролаг, журналістка Іна Шейхатовіч.

Размова аб вершах і людзях, якія іх стварылі, пра таямніцы жыцця і творчасці, аб заблытаных сюжэтах і нявырашаных загадках адбудзецца 29 студзеня, паводле адрасе Музычны завулак, 5, зала музея гісторыі тэатральнай і музычнай культуры.

Пачатак у 19.00

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры

Музей працуе: 9.00 – 18.00

Экспазіцыя працуе: 10.00 – 17.30