Вечар "Бліскучыя ашуканцы, або Гульня аб Уільяме Шэкспіра: канцэрт – расследаванне"

• 18.01.2016

Гульня на культурным полі

Дзесьці грукочуць гарматы, крочаць па маставых чужынцы, парламентарыі вырашаюць, як жыць у сітуацыі, калі жыць немагчыма, свет ужо так мала чакае ад культуры, так не давярае ёй, што опера і сімфонія, накцюрн і спектакль здаюцца састарэлымі, як патэфон. Чужымі ў гэтым віры жорсткасці і бесчалавечнасці. Культура– гэта ўзмах крылаў, мост над безданню, рука сябра, працягнутая з цемры і гора ў светлы дом і светлы сад. Сума самых вечных, добрых, безумоўных каштоўнасцяў і прынцыпаў. Культура – як і каханне – "зорка, якою марак вызначае месца ў акіяне". Усе мы – маракі ў жыццёвым моры, усе прыйшлі чамусьці тут навучыцца, нешта спасцігнуць. Усім нам яшчэ ўзыходзіць і ўзыходзіць да зззяння Джотто і гармоніі Малера, сутнасці Босха і любаты Манюшкі ... Да Багдановічу і Купалу, Равеля і Агнону ...

Музей тэатральнай і музычнай культуры працягвае цыкл вечароў аб бессмяротнасці і талентах, таямніцах стварэння вялікіх тварэнняў – і пра жыццё ў святле мастацтва. Другі канцэрт серыі прысвечаны адной з самых патаемных загадак і містыфікацый сусветнай культуры. Загадку Шэкспіра. Аўтар праграмы, музыкавед і культуролаг Іна Шейхатович, спрабуе асвятліць і параўнаць версіі, агучыць здагадкі, расказаць гісторыі, якія выслізгваюць ад вачэй і не прысутнічаюць у памяці і душы слухача – гледача – чытача. Хто ён быў? Геній? Чалавек– невідзімка? Ліхвяр або скупы мешчанін? "Варона з паўлінавым пер'ем"? Дзёрзкі і падступны прастачына з сэрцам, умясціўшым цэлы свет? Публіка ў тэатры, высакалобыя крытыкі і вытанчаныя эстэты заўсёды будуць спрачацца і дадумваць, шукаць адказы і захапляцца, захапляцца. Жывіцца гэтым геніем .. Гульнёй розуму і досціпам, бясконцасцю фантазіі і жыццёвай мудрасцю, філасофскім патэнцыялам і вытанчанасцю, філіграннасцю пісьма, жывымі чалавечымі характарамі, музыкай верша ..

18 студзеня, у 19–00, у зале музея гісторыі тэатральнай і музычнай культуры адбудзецца вечар, які назвалі так: "Бліскучыя ашуканцы, або Гульня аб Уільяме Шэкспірэ: канцэрт– расследаванне". Санеты і п'есы, фантазіі і вар'яцкія здагадкі сталі палівам для гэтай паездкі ў далеч часоў, у стары Лондан, у свет вялікай і тайнай прыгажосці.

У праграме прагучаць санеты Шэкспіра, класічная і сучасная музыка. Іграюць маладыя і таленавітыя, захопленыя і дзёрзкія беларускія кампазітары Мікіта Бельцюкоў і Аляксей Пілатаў.

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры

Музей працуе:

Экспазіцыя працуе: