50 ГАДОЎ У КІНО

• 10.08.2021

10 жніўня ў выставачнай зале Музея гісторыі беларускага кіно - філіяле Нацыянальнага гістарычнага музея Рэспублікі Беларусь - пачне працу персанальная юбілейная выстава мастака-пастаноўшчыка і мастака-дэкаратара Нацыянальнай кінастудыі “Беларусьфільм” Івана Рагаценя ў сувязі з яго 75-годдзем.

Ветэран беларускага кіно Іван Рагацень годна прадстаўляе тую ўнікальную прафесію, носьбіты якой заўсёды знаходзяцца за кадрам, але без удумлівай і карпатлівай працы якіх стварэнне праўдзівых і выразных мастацкіх кінавобразаў немагчыма.

На к/с «Беларусьфільм» Іван Рагацень працуе з 1968 года, калі пасля заканчэння архітэктурнага факультэта Беларускага політэхнічнага інстытута ён быў уключаны ў творчую групу кінакарціны "Мы з Вулканам" у якасці асістэнта мастака. З тых часоў Рагацень стварыў дэкарацыі для больш чым 35 разнастайных па тэматыцы і жанрах фільмаў і серыялаў. Асабліва дарагія мастаку тыя з іх, дзе даводзілася аднаўляць гістарычнае асяроддзе – "Я, Францыск Скарына..." (1969), "Магіла льва" (1971), “Вянок санетаў” (1976), “Полымя” (1974), “Час яе сыноў” (1974), “Шляхціц Завальня” (1994), “У жніўні 44-га” (2001), а таксама “Вольф Месінг: той, хто бачыў скрозь час” (2009) і "Угрум-рака" (2020)…

Выстава дазваляе зазірнуць у творчую лабараторыю мастака кіно, на канкрэтных прыкладах прасачыць шлях ад задумы таго ці іншага аб'екта да яго практычнага ўвасаблення. У экспазіцыі прадстаўлены эскізы і рабочыя чарцяжы разнастайных дэкарацый, кадры і фрагменты з фільмаў з ужо гатовымі аб'ектамі, арыгінальны прадметны рад, а таксама аўтарскія малюнкі і графіка: дзіцячае захапленне маляваннем Рагацень пранёс праз усё сваё жыццё. Ёсць тут і вітрыны з характэрнымі "сродкамі вытворчасці", якія майстар выкарыстоўвае ў сваёй творчасці.

За дзесяцігоддзі працы ў беларускім кінематографе таленавітую скрупулёзнасць Івана Рогатеня высока ацанілі многія вядучыя кінарэжысёры беларускага і расійскага кіно, якія ахвотна запрашалі яго ў свае праекты, а менавіта: Барыс Сцяпанаў, Леў Голуб, Валерый Рубінчык, Віталь Чацверыкоў, Віктар Тураў, Вячаслаў Нікіфараў, Міхаіл Пташук, а таксама Уладзімір Краснапольскі і Юрый Мароз.

За дызайн экспазіцыі беларускага павільёна на выставе "65 гадоў савецкага кіно" ў Маскве Рагацень атрымаў залаты медаль ВДНГ СССР, за працу над серыялам "Вольф Месінг ..." – намінацыю на прэстыжную прэмію "ТЭФІ".

Месца правядзення выставы: г. Мінск, вул. Свярдлова, 4

Расклад працы: штодня з 11.00 да 19.00