«У ЛІЁН, ДА ЛЮМЬЕРАЎ!»

12 снежня (субота) у 15-00 і 17-00

19 снежня (субота) у 15-00 і 17-00

26 снежня (субота) у 15-00 і 17-00

“ГІСТОРЫЯ АДНАГО ВЫНАХОДКІ”. Францыя, 2016, 31 хв.

Рэж. Тома Валетт.

Навукова-папулярны фільм пра тое, як Луі Люмьер “прыдумаў кіно” усяго за адну зімовую ноч 1894 года; пра сутнасць вынаходніцтва, якое мела сусветна-гістарычнае значэнне, і паходжанне яго назвы, якая (калі б сыны саступілі бацьку) магла быць зусім іншай... І чым падрабязней мы даведаемся аб працы над “новай ўтопіяй свайго часу” – “жывой фатаграфіяй”, тым мацней з экрана гучыць гімн чалавечаму інтэлекту!

“СВЕТ ВАЧЫМА ЛЮМ’ЕРАЎ”. Францыя, 2017, 91 хв.

Рэж. Цьеры Фрэма.

6 студзеня 1896 г., праз усяго тыдзень пасля пачатку трыумфальных публічных кінапаказаў на бульвары Капуцынак у Парыжы, якія наведвала па 2 тысячы гледачоў штодзень, а паток жадаючых рэгулявала паліцыя, Луі Люмьер замовіў свайму дзелавому партнёру выраб 200 кінакамер "Cinematographe", раздаў іх такой жа колькасці нанятых кінааператараў і разаслаў іх па ўсім свеце з заданнем адлюстраваць на стужку, як жывуць людзі за мяжой.

Прадстаўленае імі ў 1422 сюжэтах за перыяд з 1895 па 1905 гады ў літаральным сэнсе перавярнула грамадскую свядомасць, спрэс пазбаўленую тады звыклых сёння крыніц інфармацыі. Падборка з 108 самых цікавых і экзатычных ”люмьераўскіх сюжэтаў”, якая складае аснову дадзенага фільма-агляду, ўяўляе несумненную пазнавальную каштоўнасць і сёння!

Луі Люмьер быў апошнім вынаходнікам і першым кінарэжысёрам. Тое, што пазней назавуць ”сёмым мастацтвам”, ён з самага пачатку надзяліў радасцю, пяшчотай і ўніверсальнасцю. "Кіно забаўляе ўвесь свет. Яно ўзбагачае людзей. Хіба гэта не выдатныя нагода для гонару?»

28 снежня (панядзелак) у 15-00 і 18-30

«ПЕРШЫ КІНАСЕАНС» – юбілейнае падзея, у рамках якой:

- адбудзецца віртуальнае слайд-падарожжа на радзіму кінематографа, у дом-музей сям'і Люмьераў у Ліёне;

- будзе паказана «першая дзесятка» – падборка кароткіх сюжэтаў (у тым ліку першы гульнявы камедыйны фільм «Паліты палівач»), з публічнай дэманстрацыі якой 125 гадоў таму, уласна, і пачалося летазлічэнне гісторыі кінематографа;

- адбудзецца прэзентацыя адзінага ў сваім родзе на тэрыторыі Беларусі музейнага прадмета-аналага кінакамеры “Cinematographe” – самай першай матэрыялізацыі таго вынаходніцтва, якім браты і бацька Люмьеры ашчасцілі чалавецтва ў этапным для яго 1895 годзе!

УВАГА!

Колькасць удзельнікаў падзеі абмежавана: як і ў 1895 г, іх будзе ўсяго 35.

Памяць пра падзею дапаможа захаваць тэматычная ФОТАЗОНА!

Тэлефоны для даведак і замоў: (8 017) 397 86 75, (8 029) 627 10 75