Выстаўка "Фарбы культурнай дыпламатыі"

• 06.09.2018

З 6 па 18 верасня ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь экспануецца выстаўка "Фарбы культурнай дыпламатыі", прымеркаваная да 25–годдзя ўстанаўлення дыпламатычных адносін паміж Рэспублікай Эквадор і Рэспублікай Беларусь. У экспазіцыі прадстаўлены мастацкія работы Пэдра Вальдыв’еса і Юрыя Падоліна, а таксама фотаработы аўтараў з Эквадора.

У 2018 годзе адзначаецца 25–годдзе ўстанаўлення дыпламатычных адносін паміж Рэспублікай Эквадор і Рэспублікай Беларусь. Нашы краіны – надзейныя партнёры не толькі ў гандлёва–эканамічнай, але і ў культурнай сферы. Дружба і актыўнае супрацоўніцтва, якія аб'ядноўваюць народы і ўрады дзвюх дзяржаў, заснаваныя на ўзаемаразуменні, павазе і салідарнасці. Выстава "Краскі культурнай дыпламатыі" заклікана адлюстраваць агульныя культурныя рысы Беларусі і Эквадора.

Пэдра Вальдыв’еса – саветнік пасла Эквадора ў Рэспубліцы Беларусь па пытаннях культурнага супрацоўніцтва, мастак, куратар шматлікіх міжнародных арт–праектаў.

Юрый Падолін – дацэнт кафедры манументальна–дэкаратыўнага мастацтва Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў, член Беларускага саюза мастакоў, удзельнік рэспубліканскіх і міжнародных мастацкіх выстаў.

У цырымоніі адкрыцця выставы прымуць удзел прадстаўнікі дыпламатычнага корпуса, бізнес–эліты абедзвюх краін, творчай інтэлігенцыі, журналісты, выкладчыкі, венесуэльскія студэнты, што вучацца ў Беларусі.

У выкананні струннага квартэта Беларускага дзяржаўнага універсітэта культуры і мастацтваў прагучаць творы эквадорскага музычнага жанру пасильо: «Alza, que te han visto», «Avecilla», «Mi último recuerdo» і «Lamparilla».

Адрас: г. Мінск, вул. К. Маркса, 12

Тэл .: +375 17 327–43–22