"ТРЫНАЦЦАТАЯ НОЧ" МУЗЕЯЎ У ГІСТАРЫЧНЫМ!

• 19.05.2018

У 13–ты раз Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь прымае ўдзел у міжнароднай акцыі «Ноч музеяў». Менавіта таму ў яго сценах будуць адбывацца трохі незвычайныя з'явы.

Так, напрыклад, ілюстрацыі неверагоднага Сальвадора Далі да «Боскай камедыі» Дантэ Аліг'еры на вачах гледачоў чароўным чынам перанясуцца на чалавечыя целы і будуць адлюстроўваць заганы пекла і дабрачыннасці раю. За сімвалічную плату, ахвотныя змогуць купіць чароўны сон, сэнс якога раскрые дасведчаны тлумач. Наведвальнікі, якія атрымалі на выставе абутку самотны чаравічак, паспрабуюць сярод сотняў людзей адшукаць пару. Вітаюцца фатаграфіі «сустрэтых чаравічкаў» у Instargam #ночмузеяў #гістарычнымузей #музейнаяпара.

Вітаўт і Ягайла прапануюць Вам пагуляць з імі ў косці, а першабытны чалавек – расшыфраваць піктаграмы. З рук загадкавага гандляра можна будзе атрымаць «безыменную» кнігу, выканаўшы нескладанае заданне.

Панадворак музея па добрай традыцыі будзе працаваць бясплатна. Гасцей чакае канцэрт з удзелам гуртоў Nite Nite Nite, Combo Colombo, Jingle Band. А таксама кірмаш падарункаў ручной работы «Горошек маркет», фотазоны, духмяная кава. Для аматараў сучаснага мастацтва – пункт продажу дызайнерскіх маек Уладзіміра Цэслера.

Чакаем Вас 19 траўня з 19.00. Хай наша «Трынаццатая ноч» стане для Вас незвычайнай і трохі чароўнай. Заканчэнне мерапрыемствы ў 01.00.

Кошты квіткоў на «13–ю Ноч» у Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь (без уліку філіялаў):

Дарослыя – 17 руб.

Студэнты – 13,5 руб.

Пенсіянеры – 12 руб.

Школьнікі – 9 руб.

Тэлефоны для даведак: 327 43 22; 327 48 27.

Філіялы Нацыянальнага гістарычнага музея ў гэтую вясновую ноч таксама чакаюць Вас, дарагія сябры.

Музей прыроды і экалогіі.

вул. К. Маркса, 12 – выстава «Жывыя драконы», фота з пітонам і варанам ва дворыку і ў холе музея (з 19.00 да 24.00).

вул. Багдановіча, 9а – займальны квэст, актывацыя "Самага галоўнага вачыма не ўбачыш", у працэсе якой наведвальнікі змогуць дакрануцца да прыродай ўсляпую, трансляцыя фільмаў пра жывую прыроду, майстар–клас па вырабе птушак з паперы, віктарына «Галасы птушак» (з 18.30 да 23.00).

Тэлефон для даведак: 327 06 33

Дом–музей 1 з'езда РСДРП (пр–т Незалежнасці, 31а)

Наведвальнікаў чакае чароўная «Космоночь»: выстава «Займальная астраномія», інтэрактыўная фотазона "Зорныя войны" (19.00 – 20.00), handmade–праект «Імперская выцінанка» (19.00 – 24.00), рэтрапаказ кінастужкі «Жанчына на месяцы» (19.00 – 24.00) .

Тэлефон для даведак: 290 68 48.

Музей гісторыі беларускага кіно (Свярдлова, 4)

Рэтрападарожжа «Зносіны з мінулым. Набылі ці страцілі? »

Рэтраспектывы «На экране – Гаральд Ллойд». Да 125–годдзя з дня нараджэння знакамітага коміка нямога кіно, 8 сеансаў (12.00 – 23.00). У 14.00, 16.00, 18.00, 20.00 – лекцыя "Кінематаграфічныя цацкі» пра спробы ажывіць малюнак да братоў Люм'ер, знаёмства з некаторымі ўзорамі і ўдзел у стварэнні "кінацацкі". Будзе працаваць выстава ўнікальнай аўтарскай фатаграфіі Пятра Таранды «Правінцыя» – выразныя дакументальныя сведчанні назаўжды мінулай эпохі, каля 100 дакументальных сюжэтаў з жыцця беларускай правінцыі 1950–1960–х гг. Таксама гасцей чакае атракцыён «Маментальная фатаграфіі».

Тэлефон для даведак: 327 10 75.

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры (пер. Музычны, 5)

Музычна–танцавальная праграма для ўсіх, усіх, усіх!

19.40–20.30 – Вольга Акуліч і гурт "Верасень" (інтэлектуальны рок і сцім–рок).

20.30–21.15 – Студыя гістарычнага танца "Версаль", майстар–клас па парных танцах ХІХ ст.

21.15–22.00 – Школа танцаў "Gistrion". Майстар–клас па танцах першай трэці ХХ ст .: факстрот, хэзітэйшн вальс, танга і макшыш, а таксама інтэрактыў у энімал стайл (пры падтрымцы джаз–бэнда MASTERSKAYA 41).

22.00–23.00 – Джаз–бэнд MASTERSKAYA 41. Новаарлеанскі джаз.

Для тых, хто стаміўся танцаваць – майстар–клас па стварэнні папулярнай цацкі віктарыянскіх часоў – тавматропа.

Тэлефон для даведак: 220 26 67.

Гасцёўня Уладзіслава Галубка (вул Старавіленская, 14)

18.00 – майстар–клас «Сімвалы і знакі вакол нас». З дапамогай казачных персанажаў, прадстаўленых на выставе, наведвальнікі змогуць атрымаць адказы на хвалюючыя іх пытанні.

19.00 – «Магія каменя і агня» – прэзентацыя калекцыі камянёў.

20.00 – праект «Свойскі хлеб». Магчымасць дакрануцца да магіі стварэння хлеба (лепшыя рэцэпты нашых бабуль). На імпрэзе можна будзе паспрабаваць і набыць хатні хлеб на заквасцы.

21.30 – канцэртная праграма з удзелам беларускіх выканаўцаў Віктара Барадзіна, Сяргея Башлыкевича і інш.

22.30 – 24.00 – усім наведвальнікам пастаяннай экспазіцыі і выставы прадставіцца шанец убачыць паказ батлеечных уяўленняў.

18.00 – 22.00 – «Кірмаш рамёстваў», у рамках якой будзе прадстаўлена магчымасць не толькі набыць упадабаную рэч, але і пазнаёміцца з тонкасцямі яе вырабу.

Тэлефон для даведак: 286 74 03.