Выстаўка графікі Сальвадора Далі "Боская камедыя"

• 01.03.2018

З 1 сакавіка ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь пачынае работу выстава графікі Сальвадора Далі "Боская камедыя".

Значэнне "Боскай камедыі" Дантэ Аліг’еры для сусветнай культуры пераацаніць немагчыма. Пры гэтым не многія могуць пахваліцца веданнем кнігі і чытаннем тэксту. На выставе прадстаўлены ілюстрацыі "Боскай камедыі", створаныя Сальвадорам Далі да святкавання 700–годдзя Дантэ Аліг'еры.

Ілюстрацыі – унікальная магчымасць пазнаёміцца з несмяротнай кнігай Дантэ.

Сто арыгінальных графічных работ, прадстаўленых на выставе, паходзяць з прыватнай італьянскай калекцыі Андрэа Понтальці і былі дастаўлены з Рыма ў Мінск прамым рэйсам авіякампаніі «Belavia». Гравюры валодаюць колерам неперасягненай якасці, максімальна набліжаць графіку да жывапісу. Ілюстрацыі Далі «Боскай камедыі» прызнаныя лепшымі творамі мастака ў галіне кніжнай графікі і лепшымі ілюстрацыямі несмяротнай кнігі Дантэ. Каштоўным дадаткам выставы і калекцыі з'яўляецца тытульны ліст "Боскай камедыі", на якім ў 1965 годзе Сальвадор Далі пакінуў аўтограф і малюнак шарыкавай ручкай.

На працягу пяці з лішнім гадоў гравёр Раймон Жаке з асістэнтам ўручную выразалі да 3,5 тыс. дошак. Далі асабіста кантраляваў працэс стварэння пласцін, правяраючы і сцвярджаючы кожную з іх. Першае выданне «Боскай камедыі» з ілюстрацыямі Сальвадора Далі пабачыла свет ў 1960 годзе; творы менавіта з гэтага выпуску прадстаўленыя на выставе ў Мінску.

З'яўленню графічных работ папярэднічала серыя акварэляў, якую італьянскі ўрад замовіў Далі ў 1951 годзе, да святкавання 700–годдзя Дантэ. Мастак стварыў па адной ілюстрацыі да кожнай тысячы радкоў паэта. Верны сваёй манеры, Далі не настае за тэкстам «Боскай камедыі», але ў апісаннях пекла, чысцілішча і раю яго больш за ўсё прыцягвае фантастычнае. Адрэагаваўшы ў канцы 1930–х гадоў на агульны паварот у бок класікі, мастак усё ж захаваў вернасць сюррэалістычнай вобразнасці і не адмовіўся ад прыёмаў, якія прынеслі яму вядомасць. Ён зноў карыстаецца сюррэалістычным слоўнікам, да стварэння якога прыклаў сваю руку.

Да выставы падрыхтавана суправаджальная праграма адукацыйнага характару, дзе спецыялісты раскажуць пра спадчыну Дантэ, адбудуцца чытанні "Боскай камедыі", прагляды фільмаў і лекцыі, прысвечаныя інтэрпрэтацыі кнігі ў іншых відах мастацтва, а таксама асобы Сальвадора Далі і працэсу стварэння ілюстрацый і іншыя сустрэчы.

Выстава праходзіць пад патранажам Пасольства Італіі ў Беларусі.

Куратар выставы - Вольга Кліп.

Мерапрыемства ў Facebook

Кошт квіткоў:

Дарослыя - 10 руб.

Студэнты - 8 руб.

Школьнікі, пенсіянеры - 5 руб.

Выстава працуе да 1 чэрвеня

Адрас: г. Мінск, вул.К.Маркса, 12