Выстава жывапісу "У свеце людзей"

• 02.11.2017

2 лістапада ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь адкрываецца выстава жывапісу Наталлі Табушавай «У свеце людзей».

«Шчасця хочаш – шчаслівы будзь

Цяпер, заўтра – невядома».

Ларэнца Медычы

Наталля Табушава – малады мастак–жывапісец, майстар псіхалагічнага партрэта, які працуе ў рэдкім жанры станковай фігуратыўнасці кампазіцыі. Выпускніца кафедры жывапісу мастацкага факультэта Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў (2011, дыплом з адзнакай), магістратуры Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў (2012). Мае 10 персанальных выстаў і больш за 40 удзелаў у конкурсах і пленэрах, таксама з'яўляецца ўдзельнікам акадэмічных, рэспубліканскіх, міжнародных выставачных праектаў. Адзначалася пахвалой кафедры жывапісу БДАМ (2010), падзякай Міністра культуры Рэспублікі Беларусь (2011). Наталля Табушэва – лаўрэат Міжнароднага конкурсу «TOULOUSE – LAUTREC KRONIKARZ BELLE EPOQUE» (2007 г., Польшча), лаўрэат міжнароднага конкурсу «BELARUS ART WEEK» (2010 г., г. Мінск), лаўрэат прэміі Мінскага гарадскога выканаўчага камітэта (2010), аўтар і кіраўнік пленэру «Дух гісторыі» (2011).

Работы знаходзяцца ў фондзе БДАМ, у прыватных калекцыях у Беларусі, Расіі, Польшчы, Германіі і ЗША.

"... Яе карціны яркія, сонечныя і запамінальныя, як яна сама. Яны напаўняюць душу цёплымі летнімі фарбамі ... "(карэспандэнт вілейскай газеты "Шлях Перамогі " Е.Карпік).

Сонечнае цяпло жыцця, прыроды, людзей вакол – цэнтральны матыў творчасці Наталлі Табушавай, якая працуе ў эмацыйнай, экспрэсіўнай манеры. Святлом і ззяннем пранізаны простыя прадметы. Садавіна, хлеб, кветкі на карцінах адушаўлёны і жывуць сваім жыццём. Людзі на партрэтах, усміхаючыся гледачу, хаваюць у вачах сваю казку. Усё гэта свет людзей, які змяняе адзенне стагоддзяў, але са старажытных часоў застаецца нязменным.

"Фарбы і святло ў прыродзе трэба не столькі назіраць, колькі імі папросту жыць. Для мастацтва падыходзіць толькі матэрыял, які заваяваў месца ў сэрцы"(Канстанцін Паўстоўскі).

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Штодня з 11.00 да 19.00