Выстава "Мой родны кут..."

• 25.09.2017

25 верасня 2017 года ў Музеі прыроды і экалогіі (вул. К. Маркса, 12) адчыніцца выстава работ навучэнцаў 7 «Б» класа гімназіі № 75 імя П. У. Масленікава "Мой родны кут ...".

Тэмай выставы стала любоў да роднага краю, да таго, як уяўляюць сабе дзеці сваю радзіму. Ніхто не абмяжоўваў рабят у выбары тэхнікі і сюжэтаў твораў. Бо пачуцці могуць выяўляцца па–рознаму – і праз захапленне прыгажосцю прыроды і веліччу тварэнняў архітэктараў, і праз цікавасць да гістарычных падзей і сюжэтах казак, і праз імкненне авалодаць формай традыцыйных элементаў прадметнага свету і нацыянальных сімвалаў. Работы, выкананыя да выставы, падказваюць ўважліваму гледачу, што такое патрыятызм для сучаснага скептычна і не жадаючага пафасу падлетка, праз якія вобразы і з'явы можна падтрымліваць гэта важнае для станаўлення асобы пачуццё. Перад удзельнікамі праекта стаяла задача паказаць тое прыгожае, цікавая і значная, што яны бачаць вакол сябе: у сваім штодзённым жыцці, прыродзе, гісторыі, культуры краіны, любімых кнігах і карцінах.

Гэта першая калектыўная выстава работ навучэнцаў 7 «Б» класа. У выставе паўдзельнічаў ўвесь клас, незалежна ад узроўню мастацкай падрыхтоўкі. Некаторыя з юных мастакоў ужо адкрывалі свае персанальныя выставы, іншыя робяць толькі першыя крокі ў асваенні няпростага свету выяўленчага мастацтва. Пакуль ніхто не можа прадказаць, як у далейшым складзецца лёс аўтараў, бо мастакі растуць і развіваюцца па–рознаму. Але выходзіць да аўдыторыі, разам з калегамі і індывідуальна, прыходзіцца чалавеку любой творчай прафесіі. Выдатна, што цяпер усе 26 аднакласнікаў вырашыліся на агульнае мастацкае выказванне, і мы можам яго пачуць.

Выставу можна наведаць з 25 верасня па 31 кастрычніка 2017 г.

г. Мінск, вул. К.Маркса, 12

Музей працуе: з 11.00 да 19.00