Выстава "Карціны і высокая мода"

• 09.08.2017

9 жніўня а 17-й гадзіне ў Музеі гісторыі тэатральнай і музычнай культуры адбудзецца адкрыццё выстаўкі "Карціны і высокая мода". На выставе будуць прадстаўлены геаметрычныя абстракцыі алеем на палатне Ілязава Іскандэра Сабітавіча і мадэлі адзення Кавальчук Ніны Лаўрэнцьеўны (Масква), створаныя па матывах прадстаўленых карцін.

Ілязаў Іскандэр Сабітавіч (творчы псеўданім Iskan) - некамерцыйны мастак стварае яркія геаметрычныя абстракцыі. Нарадзіўся ў 1956 годзе ў сям'і школьных настаўнікаў у Ціраспалі. Атрымаў адукацыю перакладчыка і эканаміста, працаваў у гандлёва-прамысловай палаце ў Маскве і ў Бухарэсце, затым - бізнес-кансультантам. Іскандэр - член Саюза мастакоў Расіі «Мастацтва без межаў», Саюза абстракцыяністаў Расіі, Творчага саюза прафесійных мастакоў, Саюза мастакоў народнага мастацтва, удзельнік выстаў у Маскве, Парыжы і Канах, акадэмік Расійскай акадэміі народнага мастацтва. Мастак з'яўляецца лаўрэатам міжнароднага конкурсу "У імя міру на Зямлі", пераможцам конкурсу "Аб Расіі і Маскве" ў Культурным цэнтры Узброеных сіл РФ, узнагароджаны дыпломамі і падзячнымі граматамі за арганізацыю і ўдзел у выставах. З удзелам Іскандэра Ильязова было праведзена каля 30 калектыўных выстаў. А таксама значныя персанальныя выставы: у музеі «Садовае кальцо», Масква; персанальная выстава на віле алоха ў стылі ар нуво, Францыя; персанальная выстава ў галерэі ОСТ, Масква; "Цветоформы" выстава абстрактнага мастацтва ў Нацыянальным гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь, Мінск.

Іскан піша пра сябе: «Я бяру сонечнае святло і ператвараю яго ў колеры маіх карцін. Энергія Сонца пераходзіць у мае палатны. Мая творчасць ідзе ад прыроды. Я натхняюся небам і морам, лініямі гор і жаночым целам. Я абагульняю малюнкі, часта зводзячы іх да геаметрычных постацяў. Я лічу, што глядач падсвядома пазнае іх, счытвае значэння і узнаўляе зыходную карціну ў сваім уяўленні. Мае карціны ідуць ад прыроды, і яна мой адзіны настаўнік».

Яркае зіхаценне колеру ў геаметрычных кампазіцыях Ілязава натхніла Ніну Кавальчук на эксперыменты з формамі ў мадэлях адзення. Атрымаўся выключны дуэт абстрактных карцін і абстрактных мадэляў - унікальная з'ява сусветнай культуры. У свеце іх робіць толькі Ніна Кавальчук, на дадзены момант толькі па матывах карцін Іскандэра Ілязава.

Кавальчук Ніна Лаўрэнцьеўна - стваральнік унікальнага плыні ў абстрактным мастацтве: абстрактныя карціны-мадэлі.

Ніна Кавальчук - нарадзілася ў Сібіры, у мястэчку Бердск Новасібірскай вобласці, у сям'і кіраўнікоў на прадпрыемствах. Ніна атрымала вышэйшую мастацкую адукацыю ў Маскве ў тэкстыльны інстытут (ім. Касыгіна) і ў Міжнародным інстытуце дызайну інтэр'еру. Яшчэ будучы студэнткай, яна стварыла сатырычны дом мадэляў ,, Сатирдом ", які прынёс інстытуту перамогу і першае месца сярод творчых студэнцкіх калектываў Масквы.

Ніна - член Саюза мастакоў Расіі, Саюза абстракцыяністаў Расіі, Саюза мастакоў народнага мастацтва, член Міжнароднай федэрацыі мастакоў-графікаў расійскага аддзялення ЮНЕСКА, акадэмік -Действительный член Акадэміі народнага мастацтва Расіі. Удзельніца прыкладна 40 калектыўных выстаў у Маскве, ўзнагароджана дыпломамі і падзячнымі граматамі за арганізацыю і ўдзел у выставах, у тым ліку на знакамітай Малой грузінка.

Значныя персанальныя выставы: Хаммеровский цэнтр (Цэнтр міжнароднага гандлю на Чырвонай Прэсне, Масква), Англія (Кембрыдж), Жэнева (прыватная галерэя ,, Schtuk "), музей«Садовае кальцо» (Масква), музей Срэбнага стагоддзя (Масква).

Ніна Кавальчук кажа пра сваю творчасць: «Мяне заўсёды прыцягвала вастрыня змешвання стыляў, як у інтэр'ерах (стыль фьюжн), так і ў фактурах выкарыстоўваюцца тканін, формах. Спалучаць неспалучальнае, выбудоўваючы гармонію прыгажосці ў гульні супрацьлегласцяў. Так нарадзілася маё захапленне абстракцыяй у мадэлях ».

Падчас адкрыцця выставы адбудзецца дэфіле мадэляў абстрактнай калекцыі па матывах арнаменту Беларусі.

Музей гісторыі тэатральнай і музычнай культуры

Адрас: г.Мінск, зав. Музычны, 5

Штодня з 10.00 да 17.30