Выстава графічных твораў Івана Мядзведзева «Сталіца пасляваенная» (са збору Музея гісторыі горада Мінска)

• 04.07.2017

ВЫСТАВА ПРЫМЕРКАВАНА ДА 950-ГОДДЗЯ ГОРАДА МІНСКА!

Іван Васільевіч Мядзведзеў (1913–1918) нарадзіўся ў вёсцы Сатка Чэлябінскай вобласці. Удзельнік Вялікай Айчыннай вайны. У 1946 годзе скончыў інстытут жывапісу, скульптуры і архітэктуры ім. І. Рэпіна ў Ленінградзе. Вучыўся ў Л. Руднева, І. Лангбарда, С. Абугаева. Выкладаў у Вільнюскім мастацкім інстытуце (1946 – 1958), працаваў галоўным мастаком Мінска (1959 – 1967). У 1968 – 1974 гадах працаваў у Міністэрстве культуры Беларусі спецыялістам па ахове помнікаў.

На выставе экспануюцца замалёўкі беларускай сталіцы, створаныя ў 1950–1970–х гадах. Менавіта ў гэты час праводзіліся маштабныя работы па аднаўленні разбуранага вайной Мінска. Мастак адлюстраваў архітэктурныя ансамблі плошчаў былога Ленінскага праспекта, Палаца прафсаюзаў і Дома афіцэраў. Амаль непазнавальная сёння плошча 8 сакавіка, дзе ў 1960–я гады знаходзілася аўтастанцыя, і толькі будынак, што ўзводзіцца тады інстытута Белпрампраекта служыць надзейным арыенцірам у прасторы малюнка.

Творы І. Мядзведзева – не сухія замалёўкі мастака–архітэктара, а жывыя ілюстрацыі карцін сталіцы першых пасляваенных дзесяцігоддзяў.

Мінск, вул. К.Маркса, 12

Тэл .: 327–43–22